ترکیبات کتراک

ترکیبات کتراک

کتراک

نامهای دیگر: katrak , ماده منبسط کننده غیرانفجاری، تخریب کننده سنگ، تخریب کننده بتن، ضد بتن ساروج

بسته بندی: 30 دقیقه ای در کیسه های20 کیلویی و 2ساعته و 12 ساعته در کیسه های 25 کیلویی

مدت نگهداری: دو سال در بسته بندی اولیه در دمای ۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد.

قابلیت حل: محلول در آب

شکل ظاهری: پودر طوسی رنگ

گرید: صنعتی

ترکیبات کتراک

کتراک چیست

کتراک یک عامل تخریب کننده ی بدون صدا و غیر انفجاری است که بدون ایجاد سر و صدا، ارتعاش، آلودگی هوا و یا آلودگی محیط زیست، سنگ یا بتن را به راحتی ( به صورت کنترل شده ) قطعه قطعه میکند. این ماده یک پودر خشک است که هنگام مخلوط شدن با آب با نیروی تا 8000 تن در هر متر مربع تولید میکند. اخذ هیچ مجوزی یا پروانه ای برای استفاده از آن لازم نیست. کتراک در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن استفاده از مواد منفجره یا وسایل مکانیکی (مثلا در نزدیکی ساختمان ها، کابل های زیرزمینی، لوله های گاز، لوله های نفت و آب یا مناطق حساس به صدا) غیر ممکن و نا ایمن است. کتراک یک پودر بی ضرر و غیر سمی است ، که کارآمد، با استفاده آسان و بسیار قابل اعتماد در همه انواع شرایط - حتی زیر آب است. از آنجا که قابلیت اطمینان آن اثبات شده است، توسط تمام شرکت های مهندسی عمران و ساخت و ساز در سراسر ایران استفاده می شود. این ماده همچنین به عنوان ملات منبسط کننده شناخته شده است، این محصول کاملا ساده و بی خطر برای استفاده است و تا کنون در همه انواع سنگ ها و حتی بتن مسلح بکار رفته است.

کاربرد کتراک

1-استخراج معادن سنگ

2- تخریب صخره های سنگی و احجام بتنی.

3-حفاری و احداث تونل ها

4- تخریب بـتن های مسلـح و غیرمسلح (نظیـر دیوارها، فونداسیونها و….).

5- تخریب در زیر آب.

طریقه استفاده کتراک

کتراک را ابتدا با نسبت 2 به 1 با آب خالص مخلوط كرده، سپس دوغاب حاصله را به مقدار معين ، تا 80% ارتفاع چال پر مي كنيم. سپس سرچال را با گوه چوبي مي كوبيم تا در چال بسته شود. سپس پس از نیم ساعت از ريختن كتراك در داخل چال، فعل و انفعالات شيميايي انجام مي گيرد وتوليد گاز مي كند. در اثر فشار گاز گوه چوبي مقداري به سمت بالا حركت مي كند. لازم به ذكر است كه بايستي دقت شود تا نیم ساعت پس از ريختن دوغاب در داخل چال مجدداً پتك ها را در داخل چال بكوبيم. براي اينكه كتراك عمل شكستن را به طور كامل انجام دهد بايستي 1 تا 2 ساعت به آن فرصت داده شود. این زمان بستگی به سختی سنگ دارد.

- تقریبا 2 کیلوگرم دوغاب کتراک در هر سوراخ با عمق 1 متر و قطر 38 میلی متر استفاده می شود. قطر سوراخ توصیه شده 38 میلی متر است سوراخ ها نباید با قطر بالای 45 میلی متر حفاری شوند.

- ما توصیه می کنیم که از تجهیزات حفاری پنوماتیک استفاده شود (نه ابزار های الکتریکی). کتراک باید با آب شیرین سرد مخلوط شود و در اوایل روز قبل از اینکه سنگ یا بتن زیر نور خورشید گرم شود.

- سوراخ ها باید فاصله ای بین 300 تا 350 میلی متر داشته باشند. فاصله نزدیکتر، دقیق تر خواهد بود.

- مهم است که شما سنگ یا بتن را به صورت باز و جدا از یکدیگر بشکنید . سنگهایی که شکسته شده اند، باید از در حد امکان از هم جدا گردند.

- هنگام حفاری تخته سنگهای آزاد، باید تقریبا 80٪ از طول مته را برای سوراخ کاری استفاده نمود. برای سطوح بتنی یا صخره ای در حفاری ها، این عامل عامل در حدود 10٪ است.

- کتراک تقریبا 8000 تن در هر متر مربع نیرو تولید میکند و باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. پیشنهاد شده است که پس از ریختن، منطقه پاکسازی شود؛ گاهی مشاهده شده است که دوغاب کتراک از سوراخ ها به صورت پف بالا میزند این در صورتی است که بخار بیش از حد ایجاد شده باشد.

 

 طرز تهیه کتراک

کتراک ( روش ساخت و نحوی استفاده کتراک )

کتراک (ضد بتن ـ تخریب‌کننده سنگ، بتن و ساروج)

 طرز تهیه کتراک

1- پودر منبسط شونده با کاربرد تخریبی در معادن و همچنین قطعات و اعضای بتنی است.

2- اين پودر پس از مخلوط شدن با آب، به‌صورت دوغاب در درون چال‌هاي از پيش حفاری‌شده ريخته می‌شود.

3- پس از گذشت مدتي از آبگیری، دوغاب حاصله تا چندين برابر خود افزايش حجم می‌دهد.

4- در اثر اين افزايش حجم، تنش فشاري بالايي به ديواره چال‌ها وارد می‌کند و اين تنش درنهایت موجب شكسته شدن ديواره چال، در نقاط ضعف موجود در اطراف ديواره می‌گردد.

5- کتراک به‌گونه‌ای عمل می‌کند که گاز و حرارت بالایی تولید نکرده ولی عمل شکست را تقریباً مانند انفجار انجام می‌دهد.

6- با حفاري و آرايش چال‌ها در جهت‌های خاص می‌توان شكسته شدن ديواره چال‌ها را هدايت نمود و درنهایت قطعات سنگ و يا بتن را به‌طور دلخواه برش داد.

7- در ایران از کتراک بیشتر در معادن سنگ بخصوص معادن سنگ گرانیت، در پروژه‌های عمرانی و راهسازی جهت تخریب و شکستن سنگ‌های مزاحم و نیز جهت شکستن بتن و یا ساروج استفاده می‌شود.

8- استفاده از كتراك در سنگ‌های پردرز و شكاف مناسب نمی‌باشد. زیرا جابجایی مواد و گاز در درزها باعث ایجاد شکستگی‌های ناهمگون می‌شود. بنابراين بهتر است از اين ماده در مورد سنگ‌ها و قطعات بدون درز و شكاف استفاده شود.

▪️مزايای استفاده از کتراک

▪️حداکثر زمان لازم جهت مطالعه: 60 ثانیه

1- عدم نياز به استفاده از مواد ناريه (انفجاری)

2- سهولت استفاده و عدم نیاز به نيروي متخصص (تنها با يك آموزش کوتاه‌مدت می‌توان از اين پودرها استفاده نمود.)

3- سهولت حمل‌ونقل.

4- انعطاف‌پذیری شكل برش (معمولاً در انجام عمليات آتشباري شكل برش چندان دلخواه نيست و با كم و زياد كردن ميزان مواد ناريه و نوع آن، شكل برش از حالت دلخواه خارج می‌گردد ولی در هنگام استفاده از پودرهاي منبسط شونده، چال‌ها در راستاي برش دلخواه حفر می‌شوند و همواره شكست در راستاي چال‌های حفاری‌شده رخ می‌دهد و لذا می‌توان به‌سادگی به سطح برش مطلوب دست‌یافت.)

5- سازگاري با محیط‌زیست (به‌طورکلی پودرهاي منبسط شونده تركيباتي از مواد معدني طبيعي می‌باشند. كه استفاده از آن‌ها مشكل خاصي را ازنظر زیست‌محیطی به وجود نمی‌آورد.)

1- استاندارد نبودن بعضي از اين مواد (متأسفانه بسياري از محصولات توليدي موجود به دلیل رقابت‌های مالی (کاهش قیمت محصول) ازنظر كيفيت فاقد مشخصات مطلوب هستند.)

2- شرايط آب‌وهوایی (بسياري از پودرهاي موجود در بازار ايران براي استفاده در شرايط آب و هوايي مختلف توليد نمی‌شوند و لذا از پودر واحدي در مناطق گرم و مناطق سرد استفاده می‌گردد. ازاین‌رو چون عامل گرما نقش بسيار تعیین‌کننده‌ای در فرآيند انبساط اين پودرها دارد، در هواي سرد از بازدهي زماني و مالي به‌شدت كاسته می‌شود.)

3- خطر انفجار و پرتاب سنگ (به دليل پايين بودن كيفيت بسياري از پودرهاي داخل كشور در هنگام استفاده از اين پودرها در هواي گرم و بخصوص در چال‌هایی كه در سنگ‌های آفتاب‌خورده حفرشده‌اند. اين پودرها تقریباً بلافاصله پس از استفاده دچار انبساط شديد شده و تقریباً مشابه مواد منفجره در هنگام انفجار عمل كرده و باعث پرتاب سنگ می‌گردد.)

4- كوچكي ابعاد برش (به دليل كيفيت پايين بسياري از پودرهاي داخلي، ميزان انبساط و تنش فشاري ناشي از اين پودرها بسيار محدود است. بعلاوه به خاطر هموژن و يكنواخت نبودن اين پودرها، در بسياري از چال‌ها ميزان انبساط با يكديگر تفاوت داشته و سطح برش خورده فاقد شكل صاف و يكنواخت است.)

5- ايمني (پايين بودن كيفيت توليد و استفاده از مواد مضر به خاطر ارزان تمام شدن قيمت توليد، می‌تواند باعث توليد گازهاي سمي و درنتیجه بروز ناراحتی‌های ريوي و چشمي در افراد گردد.)

▪️چگونگی استفاده از کتراک

▪️حداکثر زمان لازم جهت مطالعه: 90 ثانیه

1- کتراک را به نسبت 3 کیلو با 1 لیتر آب مخلوط کرده و کامل هم زده شود تا مخلوطی یکدست شود.

2- اختلاط باید در ظروف پلاستيکي تميز صورت گيرد.

3- آب موردنظر بايستي آب معمولی باشد و املاحي نظير کلسیم و منیزیم نداشته باشد.

4- درجه حرارت آب براي اختلاط حدود 15 تا 40 درجه سانتيگراد باشد.

5- بلافاصله بعد از تهیه دوغاب تا ارتفاع 85% چال با آن پر شود.

6- سر چال‌ها با گوه چوبی بسته و خوب کوبیده شود.

7- تنها دلیل استفاده از گوه‌های چوبی برای جلوگیری از پاشیده شدن کتراک به بیرون از سوراخ‌ها می‌باشد و تأثیری در قدرت و عملکرد کتراک ندارد.

8- فعل‌وانفعالات شیمیایی کتراک از همان لحظه مخلوط کردن و ریختن درون چال‌ها شروع می‌شود و گوه‌های چوبی به بیرون رانده می‌شود و معمولاً نیازی به کوبیدن مجدد گوه‌ها با پتک نمی‌باشد.

9- بسته به نوع کتراک زمان تأثیر آن متفاوت است ولی معمولاً لازم است که حدود یک تا دو ساعت برای نهایی شدن تأثیر آن زمان در نظر گرفت که این زمان به سختی سنگ و عضو بتنی دارد.

جهت خرید پانچر (حلال بتن و ساروج) میتوانید با به قیمت های زیر با شماره های زیر تماس بگیرید


ساخت کشور کانادا بوده به قیمت لیتری ۱۲۰۰۰ تومان


در بسته های ۲۰ لیتری به قیمت ۲۴۰ هزار تومان.


در بسته های ۱۰ لیتری به قیمت ۱۴۰ هزار تومان


در بسته های ۵ لیتری به قیمت ۸۵ هزارتومان ارائه میشود


 


۰۹۱۹۵۰۰۰۱۵۶ اقای حسینی مدیر فروش و مشاور تخریب


 


۰۹۳۸۴۷۹۱۰۵۹    اقای احمدی نمایندگی فروش تهران


 


۰۹۱۳۹۶۱۴۶۸۴    اقای حسینی نمایندگی اصفهان

 

/ 0 نظر / 23 بازدید